Cphem | За загальним підрахунком, з 24 лютого 2022 р. фармацевтичні компанії, що є членами Комітету з охорони здоров’я Європейської Бізнес Асоціації, а саме: AbbVie, Arterium, AstraZeneca, Bayer, Boe

Міжнародна фармацевтична спільнота в Україні: допомога під час військової агресії росії проти України


У попередній публікації ми окреслили активну діяльність вітчизняних фармацевтичних компаній, що докладають надзусиль для забезпечення функціонування виробництв та налагодження логістики в складних умовах, при цьому вони активно надають гуманітарну та грошову допомогу, підтримують своїх співробітників. Яку ж позицію в цих надзвичайно жорстких умовах воєнних дій займають міжнародні фармацевтичні компанії — гравці Великої Фарми?

За загальним підрахунком, з 24 лютого 2022 р. фармацевтичні компанії, що є членами Комітету з охорони здоров’я Європейської Бізнес Асоціації, а саме: AbbVie, Arterium, AstraZeneca, Bayer, Boehringer Ingelheim International GmbH, Darnitsa, Egis, Farmak, Novartis, Orion Pharma, Pfizer, Philips, Roche Diagnostics, Sandoz, Sanofi, Takeda, Teva, UСB, Wörwag Pharma, надали допомогу Україні у розмірі близько 44,1 млн дол. США, що становить понад 1,296 млрд грн.

AbbVie надано благодійну допомогу у розмірі 1 млн дол. Міжнародному медичному корпусу та проєкту «НАДІЯ» на медичне обслуговування і витратні матеріали для України та українських біженців. Компанія також надає Уряду України та партнерам з надання допомоги у разі катастроф допомогу необхідними лікарськими засобами. Компанія подвоїла суму пожертв працівників Фонду AbbVie для обраних партнерів з надання допомоги при катастрофах, які активно займаються забезпеченням гуманітарної допомоги в Україні та сусідніх країнах.

Швейцарська фармацевтична компанія Acino залишається відданою своїй меті — підтримувати пацієнтів та медичних працівників, забезпечуючи безперебійний доступ до життєво необхідних лікарських засобів українському народу. Також Acino робить все необхідне для захисту та підтримки співробітників та їхніх сімей, забезпечуючи прихистком та іншою допомогою. За результатами внутрішнього опитування, в якому взяли участь більша половина співробітників компанії в Україні, 94% з них оцінили свій стан як добрий, а 63% — ще й додали, що допомагають іншим.

Acino має достатні запаси продукції в Україні. У деяких регіонах країни логістика ускладнена через серйозні пошкодження місцевої інфраструктури або окупацію територій. Незважаючи на це, Acino робить усе можливе, щоб забезпечити доступ до продуктів, а також шукає альтернативні рішення. З другої половини березня 2022 р. відновлена робота українського фармацевтичного заводу компанії Acino, який короткотривало зупинився через активні бойові дії.

У ці важкі для країни часи компанія тісно працює із МОЗ України, лікувально-профілактичними закладами, благодійними фондами та громадськими організаціями, підтримуючи великими обсягами товарів.

Наразі фармацевтична компанія Acino безкоштовно передала лікарські засоби продуктового портфелю загальною ринковою вартістю понад 13 млн грн у більше ніж 50 медичних установ та благодійних організацій країни. Загалом це майже 55 тис. упаковок продукції, що застосовуються, зокрема, у неврології, психіатрії, кардіології, терапії та ендокринології.

Серед них Головний військовий клінічний госпіталь, територіальне медичне об’єднання «Психіатрія» у Києві, Переяславська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування, Полтавська обласна клiнiчна лікарня ім. М.В. Склiфосовського, Харківська дитяча клінічна лікарня № 5, КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради», КЗ «Черкаська обласна психіатрична лікарня» ЧОР, Одеська обласна дитяча клінічна лікарня, комунальне некомерційне підприємство «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф міста Києва», ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. О.М. Лук’янової НАМН України», Київська обласна дитяча лікарня № 2 у м. Біла Церква, ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка», Київська міська клінічна лікарня № 8, ННЦ «Інститут кардіології імені академіка М. Д. Стражеска НАМН України», Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова, Міська лікарня № 2 у м. Краматорськ, Інститут серця МОЗ України, Національний інститут терапії ім. Л.Т. Малої НАМН України у м. Харків, Броварський міський центр первинної медико-санітарної допомоги, Український науково-практичний центр ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів та тканин МОЗ України, Хмельницький міський центр первинної медико-санітарної допомоги № 1, благодійні фонди «Пацієнти України» у м. Суми, «Життєлюб», «Порятунок дитини», «Здоров’я українського народу», міжнародна організація Rotary в Україні, громадські організації «Молодь за краще майбутнє» та «Розумні рішення» тощо.

Adamed надано допомогу лікарськими засобами та медичними виробами на суму понад 4,3 млн злотих (близько 930 тис. євро), а також на постійній основі координується з урядом Польщі, державними установами (включаючи Урядове агентство стратегічних резервів), органами місцевого самоврядування та організаціями, що спеціалізуються на наданні допомоги в кризових ситуаціях. У довгостроковій перспективі Adamed планує спрямувати фінансову допомогу першочерговим ініціативам та підтримку партнерських благодійних організацій задля консолідації зусиль.

AstraZeneca здійснено внески на загальну суму понад 7 млн дол. США, зокрема:

  • надала гуманітарну допомогу пацієнтам України лікарськими засобами власного виробництва вартістю 3 млн дол., що були передані зі складу в Україні безпосередньо МОЗ України із залученням міжнародного партнера із постачання гуманітарної допомоги — Direct Relief. Допомога включає інноваційні онкологічні лікарські засоби, препарати для лікування цукрового діабету ІІ типу, серцево-судинних та респіраторних захворювань та інші;
  • взяла зобов’язання щодо надання 2 млн дол. для підтримки організацій з надання допомоги постраждалим із фокусом на надання медичних послуг та гуманітарної допомоги тим людям, яких зачепили події. Фінансування наразі надається таким організаціям: Project Hope та International Medical Corps (Міжнародний медичний корпус);
  • надала гуманітарну допомогу лікарськими засобами із залученням філій Червоного Хреста у сусідніх країнах з метою реагування на кризу, викликану напливом біженців;
  • співробітники AstraZeneca в усьому світі також здійснили свої благодійні внески; загальна сума становить 500 тис. дол. (станом на 10 березня 2022 р.), що була спрямована на запити, які опрацьовуються партнерами, — Дитячим фондом ООН (UNICEF) та Товариством Червоного Хреста. Зі свого боку, компанія AstraZeneca збільшила загальну суму внеску до 1 млн дол.

Bayer створено фонд підтримки, призначений для міжнародних та місцевих гуманітарних організацій, які здійснюють свою діяльність в Україні та сусідніх країнах Східної Європи, в обсязі 3 млн євро. Фонд включає початкову допомогу в розмірі 300 тис. євро для Червоного Хреста та місцевих організацій, виділену через день після початку нападу російської федерації на Україну. Працівники Bayer за 12 днів зібрали понад 900 тис. євро благодійних внесків для допомоги Україні через Німецький Червоний Хрест. Компанія подвоїть усі внески працівників для збільшення підтримки. На прохання МОЗ України Bayer надано першу партію антибіотиків та стерильних матеріалів, що допоможе забезпечити до 27 тис. пацієнтів.

Berlin-Chemie зібрала суму у 60 тис. євро, а також 200 тис. євро безпосередньо Червоному Хресту.

Boehringer Ingelheim надано благодійну допомогу у розмірі 2,5 млн євро благодійним організаціям, які забезпечують гуманітарну допомогу Україні та її громадянам. Іншою ініціативою представництва є розгляд можливості авіаперевезення серцево-судинних, метаболічних та респіраторних препаратів із США до Польщі, після чого продукцію буде доставлено вантажними автомобілями на кордон України для отримання МОЗ України та/або неурядовими партнерськими організаціями.

Delta Medical передала Міністерству оборони України кровоспинних засобів на суму 350 тис. дол. — це все, що було на складі. Наразі в країні гостра потреба у медичних виробах, що застосовуються у хірургії. В асортименті Delta Medical таких не дуже багато, але компанія мала на складі декілька палет хірургічної губки ALPE Гемостоп. Це надзвичайно важливий товар, адже кровоспинне буквально рятує життя як наших бійців, так і простих громадян. Ціла партія (8 палет) ALPE Гемостоп була передана у Міністерство оборони України через МОЗ України.

Переживши перший шок вiд початку бойових дій, співробітники Delta Medical стали відновлювати роботу складу і, за свідченням деяких представників аптечних мереж, Delta Medical була однією з перших маркетуючих компаній, яка відновила дистрибуцію. Частина наших колег стали волонтерами. У момент, коли деякі працівники першого столу не змогли працювати в аптеках, співробітники Delta Medical вийшли на роботу в аптеки, щоб кваліфіковано допомагати населенню.

Egis в Угорщині забезпечила гуманітарну допомогу пацієнтам України у розмірі 500 тис. дол. та здійснила постачання для МОЗ України антисептичних засобів, антидепресантів, протимікробних, кардіологічних та інших препаратів для невідкладної допомоги хворим. Компанією запропоновано подальшу гуманітарну допомогу у розмірі 100 млн форинтів (близько 270 тис. євро) та заплановано додаткові постачання ліків МОЗ України на користь пацієнтів.

GlaxoSmithKline надано 3,25 млн фунтів стерлінгів Червоному Хресту та організації Save the Children та 250 тис. фунтів стерлінгів компанії Crown Agents, яка співпрацює з МОЗ України для фінансування 2,5 тис. аптечок. Через ViiV Healthcare GSK здійснено пожертвування антиретровірусних препаратів ВООЗ, національним програмам зі СНІДу та партнерам з некомерційних організацій для підтримки дітей та дорослих з ВІЛ, що постраждали від конфлікту. ViiV також надано початкові 200 тис. фунтів стерлінгів через програму GlaxoSmithKline «Позитивні дії».

GlaxoSmithKline спрямовано понад 500 тис. одиниць лікарських засобів та споживчих товарів, включаючи антибіотики, ліки від астми, засоби для лікування хворих на епілепсію та знеболювальні засоби. Співробітники GlaxoSmithKline у всьому світі здійснили пожертвування на суму понад 300 тис. фунтів стерлінгів для допомоги «Врятувати дітей» та Червоному Хресту.

Компанії Merck&Co., Inc. та MSD вживають різноманітних заходів для вирішення гуманітарної кризи в Україні, які включають:

  • пожертву 50 тис. курсів молнупіравіру для організації Direct Relief, яка надає невідкладну медичну допомогу для людей, які постраждали від конфлікту в Україні. Компанія використовує власну глобальну мережу, включаючи 17 внутрішніх і зовнішніх виробничих об’єктів у 9 країнах;
  • внесок у розмірі 1 млн дол. спрямовано Американському Червоному Хресту, Direct Relief, Міжнародному медичному корпусу та проєкту HOPE для надання термінової допомоги постраждалим в регіонах;
  • активація програми Merck Gives Back для співробітників у США для надання пожертв Україні. Внески будуть на 100% компенсовані компанією. Співробітники MSD і Merck Canada можуть отримати компенсацію компанії в рахунок своєї пожертви Червоному Хресту, і компанія на 100% компенсує внесок.


MSD здійснює доставку дороговартісних лікарських засобів для громадян України та біженців для лікування астми, інфекцій, онкологічних захворювань. MSD передано вакцини для тварин від Merck Animal Health українським фермерам для підтримки продовження вирощування худоби та виробництва продуктів харчування.

Загальна сума пожертв коштами та продуктами становить понад 65 млн дол.

Фармацевтична компанія Kusum підтримує українців у багатьох напрямках, зокрема:

  • надання гуманітарної допомоги лікарськими засобами. Понад 40 тис. упаковок з початку війни передано зі складу у Києві та Сумах. Необхідні ліки отримали Військовий шпиталь, Київський перинатальний центр, Червоний Хрест, Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України, лікарні, а також пацієнти, які не мають можливості купити препарати;
  • 11 млн грн грошової допомоги було перераховано на армію;
  • за підтримки Посольства України в Індії, МЗС Індії, а також Військово-повітряних сил Індії було зібрано та організовано доставку гуманітарної допомоги з Індії. Перша частина 20 тонн вже доставлена в Україну;
  • безкоштовно передали 2 вантажні фури, спринтер та легковий транспорт на потреби армії;
  • повне забезпечення необхідними продуктами харчування іноземних студентів м. Суми та допомога в організації евакуації їх з міста «зеленим» коридором;
  • сприяння та допомога декільком зарубіжним телеканалам зі світовим ім’ям у висвітленні реальної ситуації в Україні на міжнародному рівні;
  • співробітники компанії беруть активну участь в обороні України як волонтери.


Novartis долучилася до гуманітарних зусиль й надала першу благодійну допомогу у розмірі 3 млн дол., яку розподілено між трьома гуманітарними організаціями: Міжнародним рухом Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, благодійним фондом «Врятуємо дітей» й Міжнародним комітетом порятунку. Компанія розширює гуманітарну діяльність, безкоштовно надаючи складські запаси лікарських засобів у межах України, зокрема необхідні антибіотики та знеболювальні, а також іншу продукцію для використання в медичних закладах. Станом на 15 березня 2022 р. надано близько 600 тис. упаковок лікарських засобів. Novartis в Україні представляють ТОВ «Сандоз Україна» та представництво Novartis Pharma Services AG.
Orion Pharma надала благодійну допомогу у розмірі 51 тис. євро Фінському Червоному Хресту для допомоги постраждалим від війни в Україні.

Pfizer активізувала низку гуманітарних заходів і сприяє розширенню підтримки для України у цей складний час. Фондом Pfizer, який є благодійною організацією, надано гуманітарний грант у розмірі 1 млн дол. організаціям, які здійснюють свою діяльність в Україні та сусідніх країнах, зокрема:

  • Американському Червоному Хресту для надання підтримки бригадам швидкої допомоги, медичним закладам у забезпеченні лікарськими засобами та медичним обладнанням, соціальної підтримки сім’ям та допомоги із забезпечення ремонту життєво важливої інфраструктури;
  • Міжнародному медичному корпусу для підтримки оперативних служб невідкладної та первинної медико-санітарної допомоги;
  • Міжнародному комітету порятунку на підтримку зусиль в прикордонних країнах задля мобілізації ресурсів.

Також розпочато кампанію з ліквідації гуманітарної катастрофи в Україні для забезпечення можливостей надання усіма співробітниками представництва благодійної допомоги ключовим організаціям, які допомагають постраждалим від конфлікту в Україні та сусідніх країнах. Також компанією надано гуманітарну допомогу для невідкладних потреб військових госпіталів та клінік за їх запитами, а також надано лікарські засоби для пацієнтів з хронічними захворюваннями (онкологічними, серцево-судинними та ін.). Загальна сума допомоги становить близько 2 млн дол.

Roche Diagnostics надано гуманітарну допомогу МОЗ України у розмірі 1,75 млн дол., в тому числі у вигляді тестів та витратних матеріалів для тестування донорської крові.

Roche спрямовано гуманітарну допомогу МОЗ України у вигляді лікарських засобів та медичних виробів, а саме:

  • реагентів та витратних матеріалів для автоматичного тестування на ВІЛ, HCV, HBV та сифіліс для проведення 120 тис. донацій крові і забезпечення необхідного постачання безпечної крові та її компонентів;
  • 31 тис. одиниць для лікування цукрового діабету, включаючи системи моніторингу рівня глюкози в крові та пристрої для проколу;
  • 4600 упаковок лікарських засобів для лікування раку легені, молочної залози та шкіри, ревматоїдного артриту, спінальної м’язової атрофії та грипу.

Додатково Roche взято зобов’язання надати 150 тис. упаковок антибіотика від різних видів бактеріальних інфекцій. 75 тис. упаковок вказаного антибіотика поставлено для МОЗ України.

Roche створено спеціальну програму Ukrainian Refugee Continuity of Care (UREFCON) задля забезпечення безперервної допомоги українським пацієнтам, які стали переміщеними особами.

Roche створила глобальну «гарячу лінію» для пацієнтів, які отримували лікування в Україні, були учасниками клінічних досліджень або програм «Ліки зі співчуття» (у всьому світі — тел: +36 146-182-58, WhatsApp і SMS +36 707-177-394 та електронна пошта: pacijentcare@roche.com) для забезпечення сталості терапії.

Для пацієнтів зі спінальною м’язовою атрофією (СМА) було створено окрему глобальну програму підтримки. Програма забезпечує безперебійний доступ до лікування всім пацієнтам в Україні або з України, які наразі отримують препарат для лікування СМА виробництва компанії Roche. Сюди входять пацієнти, які отримують препарат для лікування СМА виробництва компанії Roche у рамках наших клінічних випробувань, Програми дореєстраційного доступу/ліки зі співчуття або інших комерційних методів (тобто закупівля за власні кошти чи програма, що фінансується державою в Україні). Програма підтримує пацієнтів, які зараз перебувають в Україні, або тих, хто покинув країну через війну.

Філія Novo Nordisk в Україні вже в перші дні війни надала гуманітарну допомогу МОЗ України, передавши партію інсулінів короткої дії та ліків для хворих на гемофілію. Крім того, завдяки зусиллям українських колег постійно працює над забезпеченням регіонального доступу до інсулінів та інших препаратів Novo Nordisk, надаючи благодійну допомогу лікарням України та доставляючи інсуліни по всій країні. Благодійний Фонд Novo Nordisk пожертвував 55 млн данських крон (близько 7,3 млн євро), у тому числі 5 млн данських крон (близько 700 тис. євро) агенції ООН у справах біженців для надання необхідної підтримки людям, які були змушені виїхати з України.

Philips наполегливо працює для допомоги постраждалим від агресії російської федерації у таких напрямках:

  • допомога лікарням — Фондом компанії надано пересувний госпіталь на 20 ліжок, оснащений моніторами Philips, електрокардіографами та портативними діагностичними ультразвуковими пристроями;
  • підтримка невідкладної допомоги — встановлення 60 мобільних діагностичних апаратів з використанням портативних ультразвукових діагностичних апаратів Philips та 5 мобільних діагностичних рентгенівських апаратів;
  • допомога тим, хто її потребує, — забезпечення побутовими приладами та продукцією Philips Avent (молоковідсмоктувачами, стерилізаторами, пляшечками, пустушками та пакетами для зберігання молока) тих організацій, що наразі їх потребують, зокрема територіальна оборона, лікарні, клініки, волонтерські організації;
  • фінансова підтримка та необхідне постачання для переселенців України — надання підтримки переселенцям України на румунському та польському кордонах для покриття витрат на проживання та проїзд, а також підтримки матерям і дітям у вигляді респіраторних товарів та портативних ультразвукових пристроїв Philips для використання у спеціальних медичних наметах;
  • програма для пожертв працівників компанії — надання пожертв працівниками компанії через Фонд компанії для забезпечення невідкладної гуманітарної допомоги людям в Україні та на її кордонах.

Sanofi з перших днів війни тісно співпрацює з МОЗ України та надає життєво необхідні препарати в регіони України. На глобальному рівні компанією надано допомогу в розмірі 5 млн євро для Червоного Хреста в Україні та сусідніх європейських країнах, спрямованих на Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.

Sanofi передано 10,5 млн разових доз (інсуліни, протиепілептичні засоби, екстрені ліки), які зможуть використати близько 360 тис. пацієнтів.

Wörwag Pharma надала гуманітарну допомогу у розмірі 650 тис. грн для закупівлі необхідних лікарських засобів.

Компанія Proxima Research International, що є міжнародним провайдером даних, технологій та сервісів для сфери охорони здоров’я, неперервно з першого дня війни надає щоденну аналітику щодо обігу лікарських засобів для державних органів влади та інших учасників сфери охорони здоров’я, підтримує стабільність сервісів, необхідних для операційної діяльності багатьох аптечних мереж, дистриб’юторів та виробників лікарських засобів в Україні.

Компанія розробила інтерактивну онлайн-оновлювану мапу працюючих аптек, яку щоденно використовують тисячі українців. Використовуючи власну облікову систему для аптечних мереж, компанія автоматизує облік волонтерських складів. У взаємодії з МОЗ України Proxima допомагає в координації постачання ліків у ланцюжку виробник — дистриб’ютор — аптека.

Окрім вказаного, компанія допомагає у налагодженні міжнародних зв’язків з Міністерством охорони Польщі та Австрії з метою отримання гуманітарної медичної допомоги.

Звісно, Proxima продовжує свою комунікативну місію, і навіть у цей скрутний час залишається джерелом актуальної інформації для фармацевтичного співтовариства України за допомогою «Щотижневика АПТЕКА». Займаючи активну патріотичну позицію, компанія заявила про припинення надання сервісів на території російської федерації та республіки білорусь. На сьогодні учасниками IPMA було передано різним медичним закладам та громадським організаціям ліків вартістю близько 60 млн грн. Було пряме постачання з Індії та ще заплановано надходження гуманітарної допомоги. В основному це антибіотики, анальгетики, кровоспинні, протиалергічні, загальнозміцнювальні препарати та вітаміни.

Крім цього, волонтери від учасників IPMA («Абрил Фарм», «Сан Фарма», «Конарк») займаються доставкою їжі, ліків та інших необхідних матеріалів, яких потребують військові на блокпостах та люди, евакуйовані з місць бойових дій. Також учасниками IPMA («Євро Лайфкер», «Конарк») організований транспорт для евакуації людей у західні області України.

https://www.apteka.ua/